Всесвітній день біженців: спільна заява Європейської Комісії та Високого представника ЄС

У Всесвітній день біженців ми висловлюємо солідарність з тими, хто був змушений залишити свої домівки у всьому світі.

На тлі найбурхливішої світової кризи біженців Європейський Союз вжив рішучих дій для забезпечення захисту тих, хто рятується від війни, розв’язаною Росією проти України, а також для надання гуманітарної допомоги як в межах країни, так і сусіднім державам.

В цей час минулого року немислимо було б уявити, що через агресію Росії 14 мільйонів людей будуть змушені покинути свої домівки в окремій країні на порозі Європейського Союзу. Це — найбільше переміщення осіб в Європі з часів завершення Другої світової війни.

Європейський Союз разом з державами-членами підтримали українців, надавши прихисток понад 6 мільйонам осіб, які рятувалися у сусідніх державах, насамперед Польщі, Румунії, Угорщини, Словаччини, а також Республіки Молдова. Більшість тих, хто втікає, – це жінки та діти. Діти, які ніколи не мали б ховатися від бомб і переживати жахи війни.

З цією метою ЄС активував Директиву про тимчасовий захист і відтоді надав статус тимчасового захисту майже 3,4 мільйонам людей, забезпечивши їм доступ до європейського ринку праці, належного проживання, соціальної та медичної допомоги, а також освіти.

Сьогодні у всьому світі понад 100 мільйонів людей є вимушено переміщеними особами, від Афганістану, Сирії, Ємену та М’янми до Венесуели чи Буркіна-Фасо. Працюючи пліч-о-пліч з Організацією Об’єднаних Націй та міжнародним співтовариством, ЄС залишається провідним донором гуманітарної допомоги та в напрямку реалізації програм з розвитку, які допомагають постраждалому населенню отримувати доступ до харчування, тимчасового прихистку, освіти, охорони здоров’я, житла, землі, засобів до існування та інших основних послуг у ситуаціях, які склалися в усьому світі. Не слід забувати, що понад 80% біженців у світі перебувають у країнах, що розвиваються.

Зараз, як ніколи, ЄС залишається відданим підтримці тих, хто був змушений покинути свій дім, де б у світі це не сталося. Ми продовжимо працювати над політичними рішеннями, щоб покласти край тим причинами, які змушують людей вдаватися до втечі.

Довідково

Європейський Союз твердо стоїть на тому, що право на пошук та отримання притулку, а також принцип невидворення, закріплений у Конвенції про статус біженців 1951 року та в Хартії Європейського Союзу про основні права, необхідно завжди поважати.

ЄС та його держави-члени роблять важливий внесок у глобальні зусилля з переселення. З 2015 року механізми переселення, задіяні в ЄС, допомогли понад 97 тисячам представників найвразливіших категорій біженців знайти безпечний притулок у країнах-членах Європейського Союзу, зокрема в контексті регіональної кризи в Сирії та нещодавньої кризи в Афганістані. У липні 2022 року Європейська Комісія анонсує наступний цикл зобов’язань щодо продовження зусиль ЄС із переселення найближчими рокамии.

Користуючись можливостями Пакту щодо міграції та притулку, ми і надалі посилюватимемо співпрацю за межами наших кордонів, переслідуючи досягнення поставлених цілей пліч-о-пліч із країнами-партнерами.