Батькам і депутатам: інформація про хід виконання у 2018 році міської програми розвитку системи освіти Лисичанська

5 лютого, пройшло чергове засідання виконавчого комітету Лисичанської міської ради під головуванням першого заступника міського голови Андрія Шальнєва.

Під час засідання було розглянуті питання про  хід виконання у 2018 році міської програми розвитку системи освіти м. Лисичанська на 2016-2020 роки доповіла начальник відділу освіти Лисичанської міської ради Тетяна Худоба (додається). Члени виконавчого комітету заслухали, погодили та винесли на розгляд чергового засідання міської ради цей проект.

Для порівняння читайтеВ РЕЙТИНГЕ ШКОЛ ЛУГАНСКОЙ ОБЛАСТИ ЛИСИЧАНСК И РУБЕЖНОЕ  ОТСТАЮТ ОТ СЕВЕРОДОНЕЦКА И БЕЛОВОДСКОГО Р-НА

Інформація

про хід виконання у 2018 році міської програми

розвитку системи освіти м. Лисичанська на 2016-2020 роки

.

У 2018 році діяльність відділу освіти, закладів освіти міста була спрямована на реалізацію Програми розвитку системи освіти м. Лисичанська на 2016-2020 роки, затвердженої рішенням восьмої сесії Лисичанської міської ради сьомого скликання від 24.03.2016 № 8/107. Аналіз стану розвитку освітньої галузі міста Лисичанська у 2018 році дає підстави визначити, що відділ освіти Лисичанської міської ради, педагогічні колективи закладів освіти проводили цілеспрямовану роботу щодо реалізації основних напрямів державної освітньої політики, забезпечення якості освіти, належних умов для організації та здійснення освітнього процесу. Таким чином, головною проблемою, на розв’язання якої спрямована Програма, є вдосконалення системи освіти м. Лисичанська, пошук ефективних шляхів підвищення якості освітніх послуг, впровадження сучасних інноваційних технологій і засобів навчання, виховання у молоді патріотизму, поваги до рідної країни.

Структура програми включає 9 проектів, які охоплюють всі аспекти розвитку дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти в місті.

Мережу закладів освіти м. Лисичанська складає 21 заклад загальної середньої освіти, 2 заклади позашкільної освіти, 16 закладів дошкільної освіти (з них 14 комунальної форми власності).

Із числа закладів загальної середньої освіти:

  • шкіл І-ІІ ступенів – 4;

  • шкіл І-ІІІ ступенів – 17, з них:

— багатопрофільний ліцей;

— багатопрофільна гімназія;

— спеціалізовані школи І-ІІІ ступенів № 8, 27;

— НВК «Школа І-ІІ ступенів-ліцей «Гарант»;

-НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3–дошкільний навчальний заклад «Барвінок».

.

Проект «Дошкільна освіта»

.

У місті функціонують 16 закладів дошкільної освіти, 14 з яких — комунальної форми власності, 2 – державної (Міністерство енергетики та вугільної промисловості). 2 групи для дітей дошкільного віку входять до складу КЗ «Лисичанський навчально-виховний комплекс загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 3 – дошкільний навчальний заклад «Барвінок».

За проектною потужністю в закладах дошкільної освіти 2579 місць.

За обліком у місті зареєстровані 4009 дітей від 3 до 6 (7) років. З них 2290 дітей відвідують заклади дошкільної освіти міста; 296 дітей виховуються в закладах державної форми власності, 1994 – комунальної. На 100 місцях в закладах дошкільної освіти 95 дітей.

.

Читайте:  ДОШКІЛЬНА ОСВІТА МІСТА ЛИСИЧАНСЬКА В ДЗЕРКАЛІ БЮДЖЕТНИХ ПРОГРАМ (ІНФОГРАФІКА)

.

Таким чином, проблема щодо забезпечення дітей дошкільного віку місцями в закладах дошкільної освіти в місті вирішена повністю. Однак, в центральній частині міста спостерігається перевантаженість груп для дітей дошкільного віку.

Всього закладами дошкільної освіти охоплено 57% дітей дошкільного віку, які проживають на території громади м. Лисичанська.

На виконання п.1 проекту «Дошкільна освіта» міської програми розвитку системи освіти про забезпечення конституційних прав і державних гарантій щодо доступності здобуття дошкільної освіти дітьми дошкільного віку з 01.09.2018 року в закладі дошкільної освіти №7 «Іскорка» відкрита додаткова група на 15 місць для дітей дошкільного віку. Група, відповідно до потреб громади міста, функціонує як інклюзивна.

Для задоволення освітніх та мовних потреб батьків з виховання їхніх дітей в україномовних групах у місті працює сім україномовних закладів дошкільної освіти (№ 5 «Усмішка», № 7 «Іскорка», № 8 «Світлячок», № 10 «Малятко», № 12 «Катруся», № 14 «Теремок», КЗ «Лисичанський навчально-виховний комплекс загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 3 – дошкільний навчальний заклад «Барвінок» ) та один – російськомовний («Калинушка» ПАТ «Лисичанськвуггілля»). В дев’яти закладах дошкільної освіти функціонують україномовні групи, в яких за бажанням батьків режимні процеси та заняття проводяться державною мовою.

З метою виконання п. 2 програми, а саме, для зміцнення навчально-методичної та матеріально-технічної бази закладів дошкільної освіти, проведена часткова модернізація матеріально-технічної бази закладів.

За кошти місцевого бюджету придбані обладнання для харчоблоків, пральна машина, газові лічильники, модуль зв’язку та інше на загальну суму 302248,14 грн.

Здійснені капітальні ремонти системи опалення в ЗДО № 10 «Малятко» та № 14 «Теремок», відремонтована покрівля в ЗДО № 1 «Шпачок». Загалом витрачено 315382,88 грн. Це допомогло створити безпечні та сприятливі умови для перебування дітей в закладах.

З метою забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами на здобуття дошкільної освіти в шести закладах дошкільної освіти функціонують 8 спеціалізованих груп. З них для дітей з порушеннями зору -3 групи, з порушеннями мовлення — 5 груп. Кількість дітей, які отримують корекційну допомогу в спеціальних групах складає 97 осіб.

У 2017-2018 навчальному році в місті функціонували 4 інклюзивні групи, їх відвідували 9 дітей з особливими освітніми потребами.

З 01.09.2018 шляхом реорганізації додатково відкриті 4 інклюзивні групи. Загалом, в шести закладах дошкільної освіти функціонують 9 інклюзивних груп, які відвідують 19 дітей з особливими освітніми потребами.

За підтримки КУ «Лисичанський методичний центр» у 2018 році продовжилася робота з організації дослідницько-експериментальної роботи в закладах дошкільної освіти міста.

Заклад дошкільної освіти № 8 «Світлячок», який з 2015 року плідно співпрацює з лабораторією дошкільної освіти і виховання Інституту проблем виховання НАПН України з проблеми «Формування соціально-компетентнісних умінь старших дошкільників у театралізованій діяльності в дошкільному навчальному закладі» та є базовим майданчиком Луганського ОІППО, у 2018 році вийшов на завершальний етап експерименту. Кафедрою педагогіки та психології ЛОІППО узагальнений досвід роботи закладу з вищеназваної теми. На засіданні творчої групи ЛОІППО презентований спільний методичний посібник «Театралізована діяльність як засіб формування соціально-комунікативних умінь у дітей старшого дошкільного віку», виданий за результатами експерименту.

З метою сприяння участі педагогів закладів дошкільної освіти міста в міжнародних програмах, проектах, науково-практичних конференціях, конкурсах, змаганнях КУ «Лисичанський методичний центр» у 2018 році активно залучав педагогічні колективи до участі у відповідних заходах.

Педагоги закладів дошкільної освіти міста № 3 «Дюймовочка», № 5 «Усмішка», №6 «Чайка», №7 «Іскорка», №8 «Світлячок», №13 «Ромашка» підвищують свою професійну компетентність шляхом участі у міжнародному проекті «Створюємо інклюзивне освітнє середовище у дитячих садках Донецької і Луганської областей».

Колектив ЗДО № 4 «Росинка» продовжує роботу в рамках Всеукраїнського проекту «HEART».

В період з 2016 до 2020 років ЗДО №3 «Дюймовочка» бере участь у Всеукраїнському проекті «Культура добросусідства».

Впродовж року педагоги закладів дошкільної освіти працювали в рамках Х Міжнародного фестивалю педагогічних інновацій (КНЗ «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників», ЗДО №8 «Світлячок»), Х Міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті – 2018» (м. Київ,  КЗ “Лисичанський НВК ЗОШ І-ІІ ступенів №3 – ДНЗ “Барвінок”), ІV Міжнародного конгресу зі спеціальної педагогіки та психології «Педагог в інклюзивному просторі: траєкторія фахової самоактуалізації» (ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», ЗДО № 3 «Дюймовочка») та інших.

Завідувач ЗДО № 8 «Світлячок» Бражникова Тетяна Іванівна за високі досягнення у роботі, ефективне керівництво закладом дошкільної освіти цього року була нагороджена щорічною Премією Верховної Ради України.

У квітні 2018 року на базі КЗ “Лисичанський НВК ЗОШ І-ІІ ступенів №3 – ДНЗ “Барвінок” для методистів з дошкільної освіти районних (міських) методичних кабінетів (центрів) Луганської області проведений обласний науково-практичний семінар «Партнерська взаємодія в рамках наступності дошкільної та початкової ланки освіти», який отримав схвальні відгуки та високу оцінку роботу учасників заходу.

Педагоги закладів дошкільної освіти міста тісно співпрацюють з колективом ВП «Лисичанський педагогічний коледж Луганського національного університету імені Тараса Шевченка».

Впродовж 2018 року педагоги міста взяли участь у VІ Всеукраїнській науково-практичній конференції «Система надання освіти дітям з особливими освітніми потребами в умовах сучасного закладу», регіональній науково-практичній конференції «Педагогічні вектори: В.О. Сухомлинський та сучасність», Всеукраїнській науково-практична конференції «Перспективи впровадження STEM-навчання в сучасній освіті», які організовувалися на базі ВП «Лисичанський педагогічний коледж Луганського національного університету імені Тараса Шевченка».

З метою популяризації діяльності ЗДО, ознайомлення з досвідом роботи педагогів дошкільної освіти, мобільного обміну інформацією розпочав роботу міський сайт «Дошкільна освіта Лисичанська».

Таким чином, проект «Дошкільна освіта» успішно реалізується та потребує подальшої плідної роботи педагогів.

.

Проект «Загальна середня освіта»

У 21 закладі загальної середньої освіти функціонує 368 класів, у яких навчаються 8607 учнів, а саме: у 4 школах І-ІІ ступенів – 967 учнів, у 17 школах І-ІІІ ступенів – 5072 учні, у 2 спеціалізованих школах – 1691 учень, у багатопрофільному ліцеї – 383, у багатопрофільній гімназії – 494 учні. Середня наповнюваність класів у закладах зальної середньої освіти міста – 23,4 учня.

Відділ освіти задовольняє у повному обсязі потреби громади міста з питання мови освітнього процесу у закладах загальної середньої освіти. У місті функціонують 3 школи, де освітній процес здійснюється українською мовою, 2 школи з навчанням російською мовою та 16 шкіл, у яких освітній процес здійснюється двома мовами. Слід зазначити, що кількість класів з навчанням українською мовою збільшилась до 48,1%. 71,2% від загальної кількості першокласників 2018-2019 навчального року навчаються в класах з українською мовою навчання.

.

Читайте:   СЕРЕДНЯ ОСВІТА ЛИСИЧАНСЬКА В ДЗЕРКАЛІ БЮДЖЕТНИХ ПРОГРАМ

.

Для дітей з тимчасово неконтрольованих Україною територій на базі ЗОШ № 14, ЗОШ № 26, НВК «Гарант» організовано навчання учнів за формою екстернат. За цією формою навчання отримали освіту 93 учні, 76 з них – це випускники 9-го та 11-го класів, 2 учні –1-4 класи, 15 учнів – 5-8 класи.

З метою створення сприятливих умов для врахування індивідуальних особливостей, інтересів і потреб учнів, для формування у школярів нахилів до того чи іншого виду професійної діяльності у закладах загальної середньої освіти міста функціонує мережа профільних класів. Профільним навчанням у 2018 році охоплено 814 учнів 10-11-х класів (94%). Найбільша кількість старшокласників навчається в класах природничо-математичного напряму — 448, у класах технологічного напряму – 43, філологічного – 189, суспільно-гуманітарного – 134 учні. 51 учень 11-го класу (6%) навчається за освітньою програмою універсального профілю.

11 класів закінчили 411 випускників закладів загальної середньої освіти міста, 26 з них — випускники з тимчасово неконтрольованих Україною територій, що навчалися за формою екстернат в ЗЗСО № 14 та НВК «Гарант».

З них 31 учень отримав медалі (18 – срібло, 13 – золото). Найбільша кількість медалістів у багатопрофільній гімназії — 6 випускників отримали золоті медалі, 6 – срібні. Повністю підтвердили своє право на отримання медалі випускники ЗЗСО № 13, 14 та КЗ «ЛСШ № 27».

792 учні 9 класів отримали свідоцтва про базову загальну середню освіту, з них 56 – з відзнакою та 45 випускників з тимчасово неконтрольованих Україною територій, що навчалися за формою екстернат.

Відділом освіти створені умови щодо організації безкоштовного харчування учнів. З січня по травень 2018 року безкоштовним харчуванням були забезпечені діти-сиріти та діти, позбавлені батьківського піклування, діти із малозабезпечених сімей, діти з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах на суму 12,00 грн. на день. Діти з сімей учасників бойових дій, які захищали суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції у період її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійснені заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів та учні 1-4 класів користувались безкоштовним харчуванням на суму 10,00 грн. на день. У грудні 2018 року безкоштовним харчуванням були забезпечені діти всіх вищезазначених категорій на суму 15 грн. на день.

У 2018 навчальному році основна робота з педагогами початкової ланки була спрямована на реалізацію основних засад Концепції Нової української школи, нового Державного стандарту початкової освіти, інноваційних проектів, формування нової генерації вчителів, які будуть новаторами побудови гуманної, креативної початкової школи.

Пріоритетами 2018 року для педагогів міста були реалізація професійних та особистісних запитів керівників і педпрацівників закладів освіти міста, науково-методичний супровід опанування педагогами нового змісту освіти, сучасних педагогічних технологій з урахуванням концептуальних положень Нової української школи, професійний розвиток учителів початкової школи, які розпочали роботу в 1-х класах у 2018-2019 н.р.; підготовка педагогів до роботи в інклюзивному освітньому середовищі закладів дошкільної та загальної середньої освіти.

Враховуючи зміни у початковій освіті, вчителі міста та керівники міських методичних об’єднань початкових класів протягом 2018 року брали активну участь у запропонованих заходах ЛОІППО та МОН України. У листопаді вже закінчили навчання вчителі, що набиратимуть перші класи у 2019/2020 н.р.. Протягом листопада методисти КУ «Лисичанський методичний центр» здійснили моніторинг впровадження Концепції НУШ в перших класах міста та висвітлили це питання на методичній раді міста.

Для обміну корисною інформацією працює група в Facebook «Агенція НУШ: Лисичанськ». Допомагає вчителям і веб-сайт вчителів початкових класів міста.

Організація ефективної роботи щодо надання якісних освітніх послуг, підвищення показників навчальних досягнень школярів залишається головною метою діяльності закладів загальної середньої освіти. Для вирішення цих завдань відділом освіти, методичним центром здійснюється постійний аналіз результатів державної підсумкової атестації, зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників, проводяться моніторингові дослідження якості навчальних досягнень учнів з різних предметів, вивчається стан викладання шкільних дисциплін тощо.

За результатами минулого 2017-2018 навчального року 56,4% учнів навчалися на високому і достатньому рівнях, що свідчить про стабільність результатів навчання у порівнянні з попередніми роками.

Однак основним моніторингом якості освіти залишається зовнішнє незалежне оцінювання навчальних досягнень випускників.

У 2018 році для забезпечення організованого проходження випускниками шкіл, закладів професійної та вищої освіти І-ІІ рівнів акредитації ДПА та ЗНО з української мови та літератури у нашому місті функціонувало 4 пункти тестування на базі багатопрофільного ліцею, КЗ «ЛСШ№8», НВК «Гарант» та ЗЗСО№14. Роботу пунктів тестування забезпечували 210 сертифікованих педагогічних працівників, працівники закладів охорони здоров’я, поліція охорони та охорони громадського порядку. 45 учителів української мови та літератури, англійської мови та математики були залучені до роботи у якості екзаменаторів на пунктах перевірки відкритої частини сертифікаційних робіт ЗНО.

У ДПА та ЗНО в 2018 році взяли участь 410 випускників (включаючи екстернат). Найбільше учнів взяли участь у тестуванні з української мови – 410 (100%), історії України – 308 (75%), математики – 154 (37,6%), біології – 121 (29,5%). Загалом державна підсумкова атестація 2017-2018 навчального року продемонструвала підвищення результатів навчальних досягнень випускників 11-х класів з історії України, біології, англійської та французької мов, фізики та хімії. Дещо знизились показники успішності та якості знань з української мови, математики та географії. Кращі результати державної підсумкової атестації виявили учні гімназії, ліцею, КЗ «ЛСШ № 8».

З метою вивчення стану освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти у 2018 році було проведено три моніторингові дослідження: всеукраїнське моніторингове дослідження стану сформованості читацької та математичної компетентностей випускників початкової школи (ЗЗСО№4, 30), регіональні моніторингові дослідження якості навчальних досягнень учнів 9-х класів з біології (КЗ «ЛСШ№8») та якості літературного читання учнів 6-х класів (ЗЗСО№13).

Організація процесу навчання в сучасній школі залежить від забезпеченості учнів та педагогів навчальною літературою. На початок 2018 року показник забезпеченості школярів міста підручниками складав 100%. У вересні 2018 року забезпеченість учнів склала 98%. Продовжується робота по забезпеченню новими підручниками учнів 1 класу Нової української школи та за оновленими програмами 5 і 10 класів.

За кошти державної субвенції придбано 2 290 примірників підручників для учнів 2-7 –х класів на суму 219177,32 грн. (на зростаючий перспективний контингент учнів). У 2018 році всі надходження навчальної літератури склали 35009 примірників на суму 1254521,45 гривень.

.

Проект «Професійний розвиток педагогічних працівників»

Важливою складовою системи безперервної освіти є система післядипломної освіти фахівців. У свою чергу центральною складовою підсистемою післядипломної освіти є система підвищення кваліфікації та атестація педагогічних кадрів.

Підвищення кваліфікації педагогічних працівників шляхом курсової перепідготовки здійснюється згідно з планом-графіком методичного центру, Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та замовленнями закладів освіти.

.

Читайте:  ЦІНА І КПД АДМІНІСТРАТИВНО-УПРАВЛІНСЬКИХ ПОСЛУГ В ГАЛУЗІ ОСВІТИ ЛИСИЧАНСЬКА (ІНФОГРАФІКА)

.

КУ «Лисичанський методичний центр» забезпечив належну організацію та перепідготовку педагогів міста різними формами підвищення кваліфікації: денна, заочна, дистанційна.

У 2018 році курси підвищення кваліфікації при ЛОІППО пройшли 262 педагоги, що становить 25,73 % від загальної кількості працівників системи освіти (всього в місті працює 1018 педпрацівників):

• за денною формою навчання – 142 особи (13,94%);

• за заочною формою навчання – 90 осіб (8,84%);

• за дистанційною формою навчання – 30 осіб (2,95%).

З них:

Педагоги ЗДО (всього 276 педпрацівників) – 41 особа (14,85%)

керівники ЗДО – 6 осіб;

фахівці ЗДО – 35 осіб.

Педагоги ЗЗСО (всього 703 педпрацівника) – 211 осіб (30,01%)

• керівники ЗЗСО – 4 особи;

• фахівці ЗЗСО – 207 осіб.

Педагоги ЗПО (всього 39 педпрацівників) – 10 осіб ( 25,64 %)

• керівники ЗПО – 0;

• фахівці ЗПО – 10 осіб.

Протягом 2018 року ЛОІППО та КУ «Лисичанський методичний центр» проводили систематичну та змістовну роботу з підготовки вчителів до роботи в умовах реалізації нового стандарту початкової освіти. Для вчителів початкової школи було проведено перепідготовку, яку пройшли 57 педагогів міста (38 учителів початкових класів та 19 заступників директорів з навчально-виховної роботи ЗЗСО). Курси підвищення кваліфікації також пройшли 24 вчителя англійської мови, які навчають учнів 1-х класів. У листопаді закінчили навчання 42 вчителі НУШ, що будуть навчати школярів у 2019-2020 н.р. Для популяризації навчання рідною мовою 55 вчителів початкової школи ЗЗСО, в яких діти навчаються мовами національних меншин, для роботи в умовах НУШ пройшли навчання за спеціальною програмою.

Педагоги міста підвищували свій фаховий рівень у 35 предметних міських методичних об’єднаннях. Працювали школи молодого вчителя та молодого керівника школи. Вивчено та узагальнено передовий педагогічний досвід 18 педагогів міста.

Педагогічні працівники міста брали активну участь у науково-практичних конференціях, семінарах, он-лайн заходах, тренінгах, конкурсах, педагогічних виставках міжнародного, всеукраїнського та обласного рівнів.

7 закладів освіти взяли участь у міжнародній педагогічній виставці у м. Київ і отримали сертифікати та почесні дипломи «Лідер сучасної освіти».

Проводилась експериментальна робота у семи навчальних закладах міста (ліцей, гімназія, НВК «Гарант», КЗ ЛСШ № 8, ЗЗСО № 6, 12, 30).

Важливу роль у процесі професійного розвитку педагогічних працівників відіграє їх залучення до участі в міжнародних та всеукраїнських освітніх проектах різних напрямків, проектах професійного розвитку ЛОІППО, в яких взяли участь 42 педагогічні працівники закладів дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти. Протягом 2018 року заклади освіти взяли участь у 54 проектах різних рівнів. Найактивнішими учасниками стали ЗЗСО № 5, 12, 13, 24, КЗ «ЛСШ № 8», КЗ «ЛСШ № 27», НВК «Гарант». Протягом року тривала плідна робота у сфері міжнародного та всеукраїнського освітнього співробітництва: у Міжнародному проекті «Україна в Європі – використання польського досвіду у Європейському Союзі» декілька років працює ЗЗСО № 7, до всеукраїнських освітніх проектів «Змінимо країну разом», «Схід і Захід разом: будуємо довіру зі шкільної парти», «Нова українська школа – 2018-2019 н. р. Стартуємо разом» долучилися педагоги ЗЗСО № 4, 9, 13, 18, КЗ «ЛСШ № 27».

Зростанню професійної майстерності педагогів та розповсюдженню їх передового педагогічного досвіду сприяє участь у різноманітних конкурсах фахової майстерності: «Учитель року», «Вчитель — новатор», «Панорама творчих уроків», «Геліантус — учитель», «Соняшник-учитель» тощо.

Протягом 2018 року 13 учителів ЗЗСО № 4, 12, 13, 18, 29, КЗ «ЛСШ № 27», НВК «Гарант» взяли участь у всеукраїнських конкурсах «Учитель року — 2018» та «Вчитель року — 2019», переможцями міського туру конкурсів стали Кисельникова Вікторія Валеріївна, вчитель української мови та літератури ЗЗСО № 13, та Живага Тетяна Олександрівна, вчитель «Основ здоров’я» ЗЗСО № 4. За рахунок міського бюджету переможці конкурсів були нагороджені грошовою премією на загальну суму 7 тис. 700 грн. В обласному турі конкурсу «Вчитель року — 2018» призові (ІІ місця) посіли вчителі ЗЗСО № 13 та КЗ «ЛСШ № 27». Обласний конкурсу «Вчитель року — 2019» продовжується.

.

Проект «Здоров’я дитини»

На виконання Законів України «Про освіту», «Про фізичну культуру і спорт», Національної стратегії з оздоровчої рухової активності, Постанови Верховної Ради України «Про забезпечення сталого розвитку сфери фізичної культури і спорту в Україні в умовах децентралізації влади» від 19.10.2016 № 1695, міської Програми розвитку системи освіти м. Лисичанська та з метою зміцнення здоров’я, запобігання антисоціальних проявів серед учнівської молоді відділом освіти та закладами освіти у 2018 році проводилися спортивно-масові заходи у відповідності з планом, розробленим згідно з Календарним планом роботи Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації, обласного відділення комітету фізкультури і спорту.

Основним навантаженням з рухової активності учнів у школі залишається урок фізичної культури.

Заклади загальної середньої освіти міста укомплектовані відповідними педагогічними кадрами. У 21 школі працює 40 учителів фізичної культури, які мають відповідну фахову освіту, пройшли поглиблену курсову перепідготовку та атестацію.

Заклади освіти міста мають у своєму розпорядженні спортивну базу, на якій проводяться уроки фізичної культури та вся позакласна спортивно-масова робота – 17 спортивних залів, 4 тренажерних зали у ЗОШ № 8, 14, 7, 4; 1 працюючий стрілецький тир; 60 спортивних майданчиків та 13 міні-футбольних полів.

З метою популяризації серед дітей та молоді здорового способу життя та культури здоров’я в закладах проводиться значна просвітницька робота для дітей. Щорічно у листопаді-грудні та березні проводяться Декадники боротьби зі СНІДом, Місячники формування здорового способу життя, акції «Вибери життя», змагання санпостів серед учнівської молоді тощо.

Значну роботу щодо профілактики шкідливих звичок проводять загони тренерів-лекторів у рамках програми «Сприяння просвітницькій роботі «рівний-рівному» щодо формування здорового способу життя». Відмічено позитивні сторони та переваги передачі знань від однолітків до однолітків, що дозволяє учням самостійно поширювати інформацію в середовищі ровесників, прийоми самопідготовки до тематичних уроків та тижнів, які проводяться в закладах освіти міста .

У закладах розроблені рекомендації, створена картотека літератури з питань організації роботи щодо охорони здоров’я дітей та підлітків, статевого виховання учнів та формування здорового способу життя.

Щорічно у грудні проводиться конкурс агітбригад «Молодь обирає здоров’я».

З метою збільшення рухової активності учнів у режимі освітнього процесу на перервах впроваджуються рухливі ігри та ігрові вправи. В ЗОШ №14,26 на підлогах рекреацій нанесено відповідне розкреслення для проведення рухливих ігор. У ЗОШ № 29 в коридорі створено доріжку здоров’я. У ЗОШ №№ 2, 4, 5, 7, 9, 13, 18, 26, гімназії у коридорах встановлені тенісні столи. Крім уроків фізичної культури в ЗОШ № 14, 27, гімназії впроваджуються заняття з хореографії. У ЗОШ № 3, 29, 26 проводиться щоденна загальношкільна зарядка. У початковій школі двічі за урок проводяться фізкультхвилинки. У режимі роботи груп подовженого дня передбачені спортивно-оздоровчі заняття та рухливі прогулянки.

Відділ освіти співпрацює в організації футбольних змагань з міською федерацією футболу та відділом у справах сім’ї, молоді та спорту Лисичанської міської ради.

Важливим засобом попередження захворювань учнів, підвищення рівня їхньої фізичної підготовки є рухова активність. Діяльність закладів з підвищення рухової активності була спрямована на активну участь дітей в обов’язкових фізкультурно-оздоровчих і спортивно-масових заходах, що проводяться у закладах освіти – фізкультхвилинки, подовжені рухові перерви, Дні здоров’я, спортивні свята, змагання, заняття в спортивних секціях та гуртках. В усіх закладах освіти оформлені тематичні стенди з популяризації фізкультури та спорту.

У школах міста працювали у позаурочний час 44 спортивні секції, які очолювали вчителі фізичної культури на волонтерській основі. До секцій залучено 858 учнів. Ще 90 учнів тренувалися у спортивному гуртку у Центрі позашкільної роботи зі школярами та молоддю. У закладах дошкільної освіти функціонує 11секцій з охопленням 231 дитини.

До міської Спартакіади у 2018 році увійшли змагання з баскетболу, волейболу, футболу, настільного тенісу, легкої атлетики, «Старти надій», «Козацький гарт», «Олімпійське лелеченя». Поза Спартакіади відбулись змагання з футболу, змагання з шахів «Юні шахові королі». Протягом року відбулись міський конкурс спортивної фотографії «Моя країна-країна змін!», конкурс малюнків «Спрей-арт спорт», конкурс телевізійних спортивних програм та фільмів «Країна майбутнього». Переможці міського етапу відповідно стали учасниками обласних конкурсів.

З метою популяризації фізичної культури, спорту, олімпійського руху та пропаганди здорового способу життя в закладах освіти у вересні 2018 року були проведені Олімпійський урок та Олімпійський тиждень, присвячені Дню фізичної культури і спорту. В закладах була проведена низка заходів: урочисті лінійки, легкоатлетичні змагання «Олімпійці серед нас», вікторини «Знавці олімпійського руху» та «Олімпійське сузір’я України», конкурси малюнків «О спорт – ти мир!», День активного відпочинку, День здоров’я під гаслом «Ми – за здоровий спосіб життя».

За підсумками міських етапів у 2018 році честь міста на зональних, обласних та Всеукраїнському етапах спортивних змагань відстоювали переможці міських змагань: обласний турнір з волейболу ЗОШ № 30; зональний, обласний етапи турніру з футболу «Шкіряний м’яч» – збірна команда НВК «Гарант», ЗОШ № 4, 14; зональний, обласний та Всеукраїнський етапи змагань «Олімпійське лелеченя» — ЗОШ № 4; зональний, обласний та Всеукраїнський етапи змагань з баскетболу – команди ЗОШ № 4, КЗ «ЛСШ № 8»; зональний, обласний та Всеукраїнський етапи спортивного фестивалю «Козацький гарт» — команда ЗОШ № 4; обласні змагання з шахів – команди ЗОШ № 29, КЗ «ЛСШ № 8».

У цьому році вперше на базі міста Лисичанська були проведені зональні та обласні змагання «Козацький Гарт», «Олімпійське Лелеченя». Базою проведення змагань стала ЗОШ І-ІІІ ст. № 14. Також на стадіоні «Шахтар» Лисичанськ прийняв зональні змагання з футболу «Шкіряний м’яч».

Кращими в організації спортивно-масової роботи є наступні школи міста: ЗОШ І-ІІІ ст. № 4, КЗ «ЛСШ № 27», КЗ «ЛЗОШ І-ІІІ № 30», КЗ «ЛЗОШ І-ІІст. № 29».

У школах міста рухова активність учнів не припиняється й під час канікул. За окремими планами проводяться змагання, працюють спортивні секції. До міжнародного Дня захисту дітей проводяться змагання «Веселі старти» для дошкільнят та учнів шкіл. Під час оздоровчої кампанії у пришкільних таборах проведено Олімпійський день.

У 2018 році на організацію участі міських команд у зональних обласних та Всеукраїнських змаганнях з міського бюджету витрачено 31,1 тис. грн.

Згідно з планом роботи відділу освіти проводяться секційні засідання, семінари, наради з вчителями фізичної культури, на яких розглядались питання щодо формування навичок здорового способу життя, використання інноваційних технологій та їх елементів на уроках фізичної культури, попередження дитячого травматизму на уроках та в позаурочний час, а також був проведений аналіз роботи МО вчителів фізкультури за звітний період та визначені завдання на новий. У 2018 році проведено всі заплановані засідання методичних об’єднань вчителів фізичної культури, засідання міського методичного об’єднання інструкторів з фізичного виховання ДНЗ «Зміцнення здоров’я дітей засобами фізичного виховання», семінар методичних ідей для вчителів фізичної культури «Сучасні підходи до викладання навчальних модулів з фізичної культури (з досвіду роботи)».

Влітку 2018 року працювали 19 Літніх мовних пришкільних таборів з денним перебуванням, в яких відпочивали 1776 дітей. Заклади відпочинку з денним перебуванням працювали в одну зміну, було організовано гаряче харчування, вартість якого складала 32 грн. 01 коп. на одну дитину за рахунок бюджетних коштів. Було використано 725,9 тис. грн. бюджетних коштів.

Особлива увага приділялася організації оздоровлення та відпочинку дітей, які потребують соціальної підтримки й уваги. Влітку 2018 року через систему освіти охоплено відпочинком та оздоровленням 1656 дітей пільгових категорій шкільного віку (100% від плану). 36 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, протягом липня 2018 року відпочивали в позаміському закладі відпочинку «Мрія» за кошти місцевого бюджету. Вартість перебування в ПОЗВ «Мрія» складала 4970 грн. на одну дитину. Всього для придбання путівок витрачено 178 920 грн.

.

Проект «Дитина з особливими освітніми потребами»

Одним з основних пріоритетів розвитку освіти в місті є забезпечення рівних прав на освіту для всіх дітей, у тому числі для дітей з особливими освітніми потребами та дітей з інвалідністю. З метою реалізації права таких дітей на освіту, їх соціалізації та інтеграції в суспільство, залучення батьків до участі в освітньому процесі в 2018 році розширено мережу закладів загальної середньої освіти з класами інклюзивного навчання з 5 закладів до 9. Для дітей з особливими освітніми потребами організовано індивідуальну форму навчання (85 осіб), для 49 учнів функціонує 27 класів з інклюзивним навчанням, з них у:

  • Лисичанській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 2 відкрито 3 класи для 8 дітей з особливими освітніми потребами;

  • КЗ «Лисичанська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів № 5» та Лисичанській загальноосвітній школі І-ІІ ступенів № 24 по одному класу для одного такого учня;

  • Лисичанській загальноосвітній школі І-ІІ ступенів № 9 працює 3 класи для 8 учнів;

  • КЗ «Лисичанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 12» 7 класів для 10 учнів;

  • КЗ «Лисичанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 13» 2 класи для 4 учнів;

  • КЗ «Лисичанській загальноосвітній школи І-ІІ ступенів № 18» один клас для 3 учнів,

  • КЗ «НВК школа І-ІІ ступенів-ліцей «Гарант» 5 інклюзивних класів для 7 учнів;

  • Лисичанській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 14 відкриті 4 класи для 7 дітей з особливими освітніми потребами.

.

КАКУЮ НА ЗАСЕДАНИИ ИСПОЛКОМА ЛИСИЧАНСКОГО ГОРСОВЕТА ПРИНЯЛИ ПРОГРАММУ СОЦЗАЩИТЫ И РЕАБИЛИТАЦИИ ЛИЦ С ОГРАНИЧЕННЫМИ ФИЗВОЗМОЖНОСТЯМИ?

.

Проект «Обдарована дитина»

У 2018 році продовжено роботу над реалізацією проекту «Обдарована дитина» міської Програми розвитку системи освіти.

Банк даних талановитих дітей становить 364 учні в інтелектуальній, культурній та спортивній номінаціях.

Обдаровані учні регулярно стають переможцями і призерами Всеукраїнських, обласних, регіональних інтелектуальних, творчих, спортивних олімпіад, проектів, конкурсів, турнірів, змагань.

У 2018 році у I етапі (шкільному) Всеукраїнських олімпіад з навчальних предметів взяли участь 6 409 учнів, у II етапі (міському) Всеукраїнських олімпіад з 19 навчальних предметів взяли участь 986 учнів 6-11 класів, переможцями стали 251 учень. Першу п’ятірку кращих команд шкіл міста стабільно протягом останніх трьох років складають Лисичанська багатопрофільна гімназія, Лисичанський багатопрофільний ліцей, КЗ «Лисичанська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 8», Лисичанська загальноосвітня школа № 6, КЗ «Лисичанська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 27».

У 2018 році у ІІІ (обласному) етапі Всеукраїнських олімпіад взяли участь 104 учні навчальних закладів міста, 43 з яких стали переможцями обласного етапу, 8 — дипломантами республіканського етапу.

15 учнів закладів освіти міста взяли участь в обласних тренувально-відбіркових зборах учнів до IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів — 2018.

У рейтингу міст і районів Луганської області за кількістю переможців ІІІ етапу Всеукраїнських олімпіад та за підсумками командної участі заклади загальної середньої освіти міста в 2018 році посіли 3 місце.

У XXІIІ міському конкурсі-захисті МАН у 2018 році взяли участь 15 учнів гімназії, 10 учнів ліцею, 5 учнів КЗ «НВК «Гарант» та учень ЗЗСО № 26. Переможцями стали 25 учнів. У XXIV (обласному етапі) взяли участь 32 учні міста.

167 учнів закладів освіти міста у 2018 році навчалися в очно-заочній школі Луганського обласного відділення МАН.

Учні шкіл міста щорічно беруть участь у міжнародних конкурсах з української мови імені П. Яцика та мовно-літературному конкурсі імені Тараса Шевченка. Учасниками ІІ (міського) етапу конкурсів стали 314 учнів 3-11 класів. Переможцями ІІІ (обласного) етапу ХVІІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика стали Лисенко Катерина, учениця 5 класу ЗЗСО № 14 (І місце), Щеглакова Дар’я, учениця 6 класу гімназії (ІІІ місце), Батуркіна Єлизавета, учениця 9 класу ЗЗСО № 24 (ІІІ місце). Переможцем обласного етапу VІІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка стала Мішукова Олена, учениця 8 класу гімназії, посівши ІІ місце.

За результатами 2017-2018 навчального року 4 переможці Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика за сприяння Ліги українських меценатів були нагороджені безкоштовною поїздкою до м. Канів. А учениця гімназії Щеглакова Дар’я за результатами участі в IV(загальнонаціональному) етапі була відзначена спеціальною премією Ліги українських меценатів та запрошена на урочистості до м. Київ.

У 2018-2019 навчальному році в міських конкурсах з української мови взяли участь 205 учнів 3-11 класів, переможців шкільного етапу. Призові місця вибороли учні гімназії, ліцею, НВК «Гарант», КЗ «ЛСШ № 8» , КЗ «ЛСШ № 27», ЗЗСО № 5, 6, 14, 30. В обласному етапі конкурсів взяли участь 14 школярів, виборовши 7 призових місць: два І місця (Полтавська Поліна, учениця 8 класу КЗ «ЛСШ № 27», Удодова Тетяна, учениця 9 класу КЗ «ЛСШ № 8»), два ІІ місця (Нісходім Артем, учень 3 класу ЗЗСО № 5, Лисенко Катерина, учениця 6 класу ЗЗСО № 14), три ІІІ місця (Щеглакова Дар’я, учениця 7 класу гімназії, Заика Софія, учениця 8 класу гімназії, Мішукова Олена, учениця 9 класу гімназії).

Щорічно учні шкіл міста беруть участь у міському та обласному етапах Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, присвяченого Шевченківським дням, який проводиться у номінаціях «Література» та «Історія України і державотворення». Переможцями обласного етапу цього конкурсу в 2018 році стали 5 учнів (ЗЗСО № 13, 14, КЗ «ЛСШ № 8», гімназія).

У масових заочних Міжнародних та Всеукраїнських конкурсах з навчальних предметів, таких як «Гіліантус», «Лелека», «Бобер», «Левеня», «Кришталева сова», «Гринвіч», «Соняшник», «Юні журналісти, філософи, правознавці» та інші, в 2018 році взяли участь 2 427 школярів. Учні КЗ «ЛСШ № 8», КЗ «ЛСШ № 27», Лисичанської багатопрофільної гімназії, ЗЗСО №№ 4, 26, 7, 9, 30, Лисичанського багатопрофільного ліцею, вихованці ЦНТТУМ, ЦПРШМ неодноразово стали переможцями Всеукраїнських етапів олімпіад, конкурсів, проектів, виставок.

У 2018 році 52 талановитих учні та 43 вчителі, які виховують талановиту молодь, були відзначені за рахунок коштів місцевого бюджету на загальну суму 50 тисяч грн.

43 педагоги закладів освіти міста увійшли до збірки ЛОІППО «Творчий вчитель – обдарована дитина — 2018».

Проведені практичний семінар з елементами тренінгу для педагогів закладів «Особливості роботи з обдарованими учнями», інструктивно-методична нарада «Огляд-презентація результатів І-IV етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад із навчальних предметів», майстер-класи для ЗДНР «Деякі аспекти підготовки педагогічних кадрів до роботи з обдарованими учнями», психологічні тренінги «Психологічні основи роботи з обдарованими дітьми. Види обдарованості та способи її виявлення. Аналіз сучасних методик виявлення ознак обдарованості». Проведені засідання міської науково-методичної ради, нарада керівників закладів освіти з визначеної проблеми, робота з обдарованою, талановитою молоддю була в центрі обговорення питань на серпневих предметних міських методичних об’єднаннях.

.

Проект «Позашкільна освіта. Виховання громадянина»

Актуальність визначення стратегій розвитку позашкільної освіти дітей та учнівської молоді обґрунтовується необхідністю реалізації державної політики у галузі позашкільної освіти, зокрема Законом України «Про позашкільну освіту» та суспільним запитом на творчу особистість, здатну до самореалізації й саморозвитку, яка сповідує гуманістичні цінності та цінності здорового способу життя.

У місті збережено мережу закладів позашкільної освіти: Центр науково-технічної творчості учнівської молоді та Центр позашкільної роботи зі школярами та молоддю. У КЗ «ЗОШ І-ІІІ ступенів № 30» проводяться заняття гуртків екологічного напрямку Центру позашкільної роботи зі школярами та молоддю.

.

Читайте:  ПОЗАШКІЛЬНА ОСВІТА ЛИСИЧАНСЬКА В ДЗЕРКАЛІ БЮДЖЕТНИХ ПРОГРАМ (ІНФОГРАФІКА)

.

Лисичанський центр позашкільної роботи зі школярами та молоддю є комплексним позашкільним навчальним закладом, основним напрямом діяльності якого є художньо-естетичний, який забезпечує розвиток творчих здібностей, обдарувань та здобуття вихованцями практичних навичок, оволодіння знаннями в сфері вітчизняної і світової культури та мистецтва.

У закладі функціонує 130 груп, в яких виховуються 1950 дітей та підлітків початкового, основного та вищого рівнів позашкільної освіти.

ЛЦНТТУМ є профільним навчальним закладом, який надає дітям та молоді віком від 4 до 18 років додаткову освіту згідно з попитом особистості в творчій самореалізації, організації змістовного дозвілля, освіту, спрямовану на одержання знань, умінь та навичок за інтересами, організовує допрофільну та профільну підготовку вихованців.

У закладі функціонують гуртки науково-технічного та декоративно-прикладного напрямків. У 49 групах виховуються 685 дітей та підлітків.

Усього заклади позашкільної освіти міста виховують 2635 учнів у 179 гуртках за сьома напрямками.

Позашкільні навчальні заклади міста надають безкоштовні послуги, створюють додаткові можливості для духовного, інтелектуального, фізичного розвитку дітей та підлітків, здійснюють соціальні функції стосовно забезпечення змістовного дозвілля дітей, молоді, навчають вихованців за художньо-естетичним, еколого-натуралістичним, історико-краєзнавчим, спортивним, гуманітарним, технічним, соціально-реабілітаційним, науково-технічним напрямами.

Педагогічні колективи закладів позашкільної освіти надають допомогу педагогічним колективам закладів загальної середньої освіти щодо питань організації позашкільної діяльності, дозвілля дітей та підлітків.

Закладами позашкільної освіти створено сприятливе середовище для навчання в гуртках за різними напрямами позашкільної освіти дітей соціально незахищених категорій, а саме: дітей-сиріт, напівсиріт, дітей з багатодітних сімей та з девіантною поведінкою. Залучення дітей різних вікових категорій до участі в гуртках є також дієвим засобом попередження злочинності та правопорушень учнівської молоді.

У закладах загальної середньої освіти також працює 259 гуртків та спортивних секцій, які відвідують 4003 учні.

***

Організація національно-патріотичного виховання в закладах освіти здійснювалась відповідно до положень Конституції України, законів України «Про освіту», «Основних орієнтирів виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів» «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті», «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 — 1945 років», Постанови Верховної Ради України від 12 травня 2015 року № 373-VIII «Про вшанування героїв АТО та вдосконалення національно-патріотичного виховання дітей та молоді», Стратегії національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016 — 2020 роки, Постанови Верховної Ради України від 22.12.16 № 1807 «Про відзначення пам’ятних дат та ювілеїв у 2017 році», Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 № 954-р «Про затвердження плану заходів щодо популяризації державних символів України, виховання поваги до них у суспільстві», Розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 № 777-р «Про заходи щодо 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років та вшанування пам’яті її учасників на період до 2021 року» та інших нормативно-правових актів, а також на основі аналізу стану і проблем виховного процесу в закладах загальної середньої освіти міста в попередні роки.

З метою формування ціннісного ставлення особистості до суспільства і держави у школах проводяться заходи, направлені на виховання патріотизму, національної самосвідомості, високої правової культури, прищеплення учням поваги до прав і свобод людини і забезпечення знання і виконання ними законів України. Це і години спілкування, і конференції, і проектна діяльність учнів тощо. Систематична та цілеспрямована робота ведеться з метою забезпечення високої ефективності військово-патріотичного виховання. Спільна діяльність класних керівників, вчителів предметів «Захист Вітчизни» та фізичної культури сприяє підвищенню зацікавленості учнів. Проходять тижні історії, в рамках яких організовуються різноманітні пошукові акції та експедиції. У шкільних бібліотеках постійно працюють тематичні виставки художньої та документальної літератури та експозиції. Проходять мітинги, уроки пам’яті, мужності, виховні години, засідання «круглого столу», військово-спортивні змагання, літературно-музичні композиції.

Згідно з планом роботи у закладах міста були відзначені національні свята та пам’ятні дати, зокрема День захисника України, День Гідності і Свободи, День Збройних Сил України, День Соборності України, День Української писемності та мови тощо. У закладах освіти організовувалися семінари, круглі столи; проводились військово-спортивні змагання, конкурси творів образотворчого мистецтва; вшановували сучасних героїв-захисників України, пам’ять загиблих за свободу, єдність та незалежність українського народу. В усіх закладах освіти поновлені куточки державної символіки та створені нові куточки, присвячені подіям Революції Гідності та воїнам АТО.

Заклади загальної середньої освіти міста співпрацюють з військовими в організації заходів національно-патріотичного спрямування. Для участі у шкільних та міських заходах у складі журі конкурсів та спортивних змагань запрошувалися представники Лисичанського міського військового комісаріату, Лисичанського загону прикордонної служби України, ветерани АТО.

У 2018 році в місті відбулись заходи в рамках Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). У рамках гри протягом року проведено низку заходів національно-патріотичного спрямування: «Конкурс-презентація роїв «Ватра. «Слава героям!», міський фестиваль «Козацькій славі жити у віках», інтелектуальна гра «Відун», соціальний проект «Добре діло», фізкультурно-патріотичний фестиваль «Козацький гарт», стрілецький турнір «Кубок «Сокола», фінальне таборування роїв. На обласному етапі місто гідно представила команда КЗ «ЛЗОШ № 7».

Юнаки-випускники закладів освіти стали учасниками змагань допризовної молоді. Під час навчально-польових зборів для майбутніх захисників Вітчизни були організовані початкові стрільби з АК-74 на полігоні.

Заклади освіти міста взяли участь в обласному проекті зі збору усної інформації та створення колекції документів учасників та свідків бойових дій у місті.

Значну роль у цій роботі відіграють музеї при закладах освіти, які є одним із ефективних засобів навчання, розвитку та виховання дітей та молоді. При закладах освіти міста діють 9 музеїв. Музеї при закладах освіти мають значні фондові колекції, в них створені цікаві експозиції різних профілів, проводиться робота із залучення учнівської молоді до вивчення та збереження історико-культурної спадщини українського народу. На виконання Закону України музеї при закладах освіти м. Лисичанська є осередками освіти і виховання, які сприяють формуванню у молодого покоління національної свідомості, забезпеченню духовної єдності поколінь і призначені для вивчення, збереження та використання пам’яток історії, матеріальної і духовної культури. У музеях заплановано та створено постійно діючі стенди та експозиції, що відображають події збройної боротьби українського народу за територіальну цілісність нашої країни, участь випускників закладів освіти в антитерористичній операції. У грудні 2018 року проходив міський огляд музеїв при закладах освіти міста та міський етап Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів «Край, в якому я живу».

У закладах проводиться системна робота щодо формування ціннісного ставлення до сім’ї, родини, людей та основних загальнолюдських цінностей. Проводяться заходи до Дня людей похилого віку, Дня інваліда, Дня матері, Дня захисту дітей; проходять зустрічі з ветеранами Другої Світової війни, афганцями, години пам’яті та вшанування жертв Голодомору в Україні. Показником роботи у цьому напрямку в закладах освіти також є створення волонтерських загонів. Усі школи міста взяли участь у щорічній акції «Від серця до серця», під час проведення якої були зібрані кошти, пізніше перераховані на придбання медичного обладнання дитячих лікарень області. З метою підтримки та виховання поважного ставлення до ветеранів, вчителів-пенсіонерів, людей похилого віку та осіб з інвалідністю проводяться традиційні заходи: місячники практичної допомоги, операції «Благоустрій», концерти для ветеранів, новорічні ранки для дітей-інвалідів тощо.

Цілеспрямовано проводилася робота щодо збереження і пропаганди історико-культурної спадщини українського народу. Учні закладів загальної середньої освіти були активними учасниками різноманітних краєзнавчих, пошукових експедицій: «Моя Батьківщина-Україна», «Українська революція: 100 років надії і боротьби». У вересні відбувся міський етап конкурсів пошуково-дослідницьких робіт «Героїв пам’ятаємо імена» та «Мій рідний край — Луганщина». Учениці ЗОШ І-ІІІ ст. № 4 стали переможцями обласного етапу конкурсу «Героїв пам’ятаємо імена» . Учні ЗОШ І-ІІ ст. № 9, КЗ «ЛЗОШ І-ІІ ст. № 29», КЗ «ЛСШ № 8» стали переможцями та учні КЗ «ЛСШ № 27», КЗ «ЛЗОШ № 13», КЗ «ЛЗОШ № 5» лауреатами обласного етапу конкурсу «Мій рідний край — Луганщина».

У місті широко впроваджена практика організації під час канікул екскурсій з учнівською молоддю, які дають дітям змогу ознайомитись з визначними культурно-історичними місцями України. У 2018 навчальному році 6 організованих груп, а з початку 2018-2019 навчального року вже три групи відвідали з екскурсіями об’єкти Луганської та Донецької областей.

У минулому навчальному році м. Харків учні міста відвідували двічі, до м. Запоріжжя було організовано 4 екскурсії, до м. Одеса — 3 екскурсії, одна екскурсія до Херсону та м. Київ відвідало 4 організовані групи, до західних областей України подорожували тричі. Також з 13 по 25 квітня 2018 року група учнів НВК «Гарант» стала учасником Всеукраїнської акції «Потяг Єднання України «Труханівська Січ». У 2018-2019 навчальному році Київ вже відвідала одна група, також учні двох шкіл подорожували Львівською областю, три школи організували поїздки до м. Полтава.

Виховання у національних традиціях реалізується через заходи та конкурси художньої самодіяльності, конкурси малюнків, декоративно-ужиткового мистецтва та знайомство із надбанням української культури. Щорічно проходить міський конкурс художньої самодіяльності «Барвінки Луганщини», літературний конкурс «Барви рідного слова», музично-поетичний конкурс «Сучасна україночка». Конкурси декоративно-ужиткового мистецтва та науково-технічної творчості «Писанка — натхнення душі», «Паперові літачки», «Новорічний подарунок», «Український сувенір», «Замість ялинки — букет», «Зимові фантазії», «Світ моделей» тощо.

Формування ціннісного ставлення до природи України відбувається в процесі екологічного просвітництва, практичних природоохоронних заходів. Стало доброю традицією впродовж року, а також з настанням осені чи весни активізувати екологічну роботу та проводити акції, такі як «Посади дерево», двомісячник екології «Чиста Україна — чиста Земля», прибирання території та благоустрою підходів до меморіальних комплексів, братських могил та військових поховань тощо. Протягом року проводились екологічні свята, випускались газети, організовувались конкурси-виставки малюнків . Учні КЗ «Лисичанська спеціалізована школа І-ІІІ ст. № 27» стали учасниками Всеукраїнського освітнього проекту «Zero Waste School», який був організований Фондом братів Кличків та Фундацією Coca-Cola. Завдяки цікавому триденному тренінгу «Active Citizens», який проходив у Києві, команда отримала знання, які дозволяють їм виступати тренерами, проводити майстер-класи, створювати та втілювати у життя проекти зі сфери сортування сміття. Саме цю практику учні школи і застосовують на території рідного міста.

Розвиток активної громадянської позиції школярів здійснюється через роботу органів учнівського самоврядування, які створені і працюють у кожному закладі загальної середньої освіти. У закладах проводяться збори учнівських колективів, загальноучнівські конференції, передвиборчі кампанії, засідання ради старшокласників, школи лідерів.

У КЗ «Лисичанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів 12» офіційно відкрито дитячий креативний простір #DRUZI_hub. Проект, що розроблено лідерами школи, було представлено на першому дитячому Хакатоні Луганської області у квітні 2018 року.

Координатором виховання лідерів незалежної України стала міська громадська дитяча організація «ДОЛЯ» . Міська рада організацій — координатор міських колективно-творчих справ, організатор участі школярів у всіх міських заходах. В міській рейтинговій програмі-змаганні «Зроби крок» бере участь 21 шкільний колектив.

.

Проект «Комп’ютеризація та інформатизація»

На реалізацію даного проекту впроваджуються в освітній процес закладів освіти міста сучасні інформаційні технології.

З метою впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в освітній процес учнів початкових класів закладів загальної середньої освіти протягом 2018 року було придбано 39 портативних комп’ютерів (ноутбук) та 22 багатофункціональні пристрої для сканування, копіювання та друкування  на суму 558,226 тис. грн., з них 148,726 тис. грн. — кошти місцевого бюджету.

Для кабінетів української мови багатопрофільної гімназії та КЗ «Лисичанська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів № 29» придбано по 1 ноутбуку та по 1 багатофункціональному пристрою для сканування, копіювання та друкування на суму 48,302 тис. грн.

За рахунок спонсорських коштів керівництвом Лисичанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 24 було придбано інтерактивну дошку.

Всі заклади освіти міста Лисичанська підключені до мережі Internet.

.

Читайте:  ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ БЮДЖЕТНИХ ПРОГРАМ В ГАЛУЗІ ОСВІТИ: ЧОМУ РІЗНА ВАРТІСТЬ ПОСЛУГ В ГРОМАДАХ ЛУГАНЩИНИ?(3 ВИДЕО)

.

Проект «Матеріальне-технічне забезпечення та енергозбереження»

Значну увагу у 2018 приділено посиленню матеріально-технічної бази закладів освіти.

З метою якісної підготовки закладів освіти міста Лисичанська до нового 2018-2019 навчального року та осінньо-зимового періоду, в усіх закладах виконані поточні ремонтні роботи внутрішніх приміщень – фарбування, заміна шпалер тощо. Також виконані роботи з поточного ремонту систем опалення та водопостачання, проведена ревізія або заміна запірної арматури, часткова заміна аварійних ділянок металевих труб на пластикові. Зроблена Держповірка вузлів обліку тепла, води відповідно до графіку. Косметичний ремонт харчоблоків проведено в усіх закладах освіти.

Капітальні ремонти, згідно з планом заходів відділу освіти з підготовки закладів дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти до роботи в осінньо-зимовий період 2018-2019 років, було заплановано провести в 11 закладах освіти.

За рахунок місцевого бюджету виконані роботи по встановленню металопластикових вікон з використанням скла з енергозберігаючим покриттям у:

  • Лисичанській загальноосвітній школі I-III ст. № 4 Лисичанської міської ради Луганської області, встановлено 46 вікон і 3 двері, на загальну суму 280 тис. грн.;

  • Лисичанському багатопрофільному ліцеї Лисичанської міської ради Луганської області встановлено 40 вікон на суму 390 тис. грн.

Проведено капітальний ремонт покрівлі в Комунальному закладі «Лисичанський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 1 «Шпачок» на суму 76,974 тис. грн.

Виконано роботи з капітального ремонту системи опалення:

  • Лисичанської багатопрофільної гімназії на суму 540 тис. грн.;

  • КЗ «Навчально-виховний комплекс школа I-III ступенів-ліцей «Гарант» Лисичанської міської ради Луганської області» на суму 736 тис. грн.;

  • в підвальному приміщенні з установкою вузла обліку теплової енергії в КЗ «Лисичанський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 14 «Теремок» на суму 101,37 тис. грн.

  • в підвальному приміщенні з установкою вузла обліку теплової енергії в КЗ «Лисичанська загальноосвітня школа I-III ст. № 18 Лисичанської міської ради Луганської області» на суму 120, 52 тис. грн.

Виконано роботи з капітального ремонту теплового вузла системи опалення з влаштуванням вузла обліку в КЗ «Лисичанський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 10 «Малятко» на суму 131,96 тис. грн.

Усі котельні, які перебувають на балансі відділу освіти, до роботи підготовлені.

Усі навчальні заклади отримали акти готовності систем опалення до нового опалювального періоду.

Виходячи з аналізу стану і розвитку системи дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти міста Лисичанська у 2018 році, відповідно до нормативних документів у галузі освіти, з метою створення необхідних організаційних, соціально-економічних, психолого-педагогічних умов функціонування і розвитку системи освіти міста відділ освіти продовжить у 2019 році працювати над реалізацією Програми розвитку освіти м. Лисичанська шляхом

  • збереження оптимальної мережі закладів дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти для забезпечення рівного доступу всіх дітей до якісної освіти, раціонального й ефективного використання ресурсів;

  • вирішення питань матеріально-технічного забезпечення закладів освіти міста;

  • забезпечення доступності здобуття дошкільної освіти, наступності між дошкільною та початковою освітою шляхом упровадження в освітній процес ЗДО концептуальних положень Нової української школи;

  • фінансової підтримки інклюзивних груп (класів) у закладах освіти, захист і реалізація прав дітей з особливими освітніми потребами, підготовка вчителів та вихователів до роботи в інклюзивному освітньому середовищі;

  • активізації роботи з обдарованими і талановитими дітьми, створення умов для розвитку в них навичок самостійного наукового пізнання через системну підготовку учнів до Всеукраїнських предметних олімпіад, предметних конкурсів, залучення до роботи в МАН;

  • забезпечення безперервного професійного розвитку педагогічних працівників та їхньої підготовки до роботи в умовах Нової української школи;

  • організації належного психологічного, соціально-педагогічного супроводу учасників освітнього процесу.

Начальник відділу освіти

Лисичанської міської ради Т. ХУДОБА

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *