АРМА пропонує використати для забезпечення житлом ВПО арештовані 20-200 тис об’єктів, що може обвалити ринок нерухомісті

У засіданні Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, що відбулось 16 лютого 2024 року прийняла участь голова АРМА Олена Дума разом із заступником Павлом Великоречаніним. Також в засіданні комісії прийняли участь голова комісії Павло Фролов і члени комісії: народні депутати, співзасновники ГО «ВПО України» Максим Ткаченко, Владлен Неклюдов та інші.

Голова Комісії Павло Фролов зазначив: «На жаль, ми маємо 4,9 мільйона внутрішньо переміщених осіб, з яких близько чотирьох млн повністю або частково втратили житло. Зрозуміло, що зараз всі ресурси спрямовуються на безпеку і оборону, на відсіч агресії, але, на жаль, у місцях тимчасового проживання проживає менше одного відсотка внутрішньо переміщених осіб, частина проживає в місцях тимчасового розміщення, але це теж в межах одного відсотка. І до відсотка також знайдено ресурси по програмі «єВідновлення» для того, щоб компенсувати українцям кошти на ремонти, а також на житлові сертифікати на придбання готових квартир за повністю зруйноване житло. Тобто у понад 95 відсотків внутрішньо переміщених осіб не вирішена проблема житла».

Під час засідання ТСК ВРУ Олена Дума надала матеріали щодо інвентаризації житлових обʼєктів, які вже можна розглядати для вирішення питання розміщення осіб, які втратили житло та висловила пропозицію створення державної експериментальної програми для забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом.  

Фото/ Голова АРМА Олена Дума (ліворуч) на засіданні ТСК ВРУ 16.02.2024

За словами очільниці Нацагентства, реалізація вказаної ініціативи можлива шляхом ухвалення важливих рішень. 

Механізм має передбачати участь юридичних осіб, а саме державних підприємств, які віднесені до сфери управління обласних військових адміністрацій або фізичних осіб – підприємців у забезпеченні укладання договорів управління активами і співробітництва з АРМА для надання житла ВПО під час дії воєнного стану в Україні. 

Очільниця Нацагентства,  зауважила, що ще у минулому році ініціювала передачу житлових об’єктів, які є в управлінні АРМА, для потреб тимчасово-переміщених осіб. 

Голова АРМА Олена Дума акцентувала увагу членів ТСК і суспільства на тому що 8 років реєстр арештованих активів був закритий, а АРМА працювала не зовсім за прозорими і конкурентно спроможними правилами, шо в єдиному державному реєстрі арештованих активів на сьогодняшний день міститься більше 202-х тисяч записів про арештоване майно, з них більше ніж 50 тисяч активів передані в управління АРМА, що треба розробити механізми для користування цим майном переселенцями і «ми повинні розуміти, якщо ми відкриємо ринок арештованих квартир, майна для таких осіб ми в першу чергу обвалимо ринок нерухомісті«. (детальніше і більше — дивіться відео).

Відео ZARAZ.INFO/ Для забезпечення житлом ВПО пропонується використати майно в управлінні АРМА. Це 50-200 тис об’єктів

«Перше, що я зробила на своїй посаді це відкрила реєстр арештованих активів, який нажаль був закритий майже 8 років. Чому я про це говорю, тому що це, перше дає змогу всім громадянам зайти і подивитися то, що є арештованим. В єдиному державному реєстрі арештованих активів на сьогодняшний день міститься більше 202-х тисяч записів про арештоване майно. Це майно арештовано в рамках усіх існуючих кримінальних проваджень на територіх України. З них більше ніж 50 тисяч активів передані в управління АРМА. Тут треба звернути увагу на те, що функції і повноваження нашего агентства визначені нашим спеціальним законом і ми можемо виключно в рамках як це прописано в ухвалі суду або управляти данними активами, або їх реалізовувати. Тобто здійснити оцінку і віддати управителю, або продати.

…Основа в тому, що 8 років нажаль АРМА працювала не зовсім за прозорими і конкурентно спроможними правилами які відповідали європейским нормам, не відбувалися конкурсні процедури на Прозорро і так далі. Ми це вже за останні пів року врегулювали ці позиції. Нам насправді є чим похвалитися. Ми маємо відбір управителів на Прозорро і ми маємо новий порядок, який встановив реалізацію на Прозорро-продажі.

Я повинна зазанчити про ризики які існують. Оскільки ми розглядали, як в кінці 2023 року вдосконаливши правову базу, знаючи з якими викликами на сьогодняший день стоїть суспільство, держава, війна і як забезпечити (житлом переселенців- ред.), ви назвали цифру вражаючу, я була на нараді з пані Іриною Верищук і тоді обговорювалось цифра більше 5 мільйонів осіб, як їх забезпечити житлом. Ми розглядали механізми і з журналістами і громадськими діячами також обговорювали цю можливість. Наші цифри з реєстру говорили, що це можуть бути дійсно і 20 тисяч житла і 30 тисяч і так далі. В нас є спеціальна норма закону, чому я сказала про порядки, тому що чітко визначено, що суб’єктом конкурсної процедури може бути юридична особа, або фізична особа- ФОП, суб’єкт підприємницької діяльності. Тобто (звичайна — ред.) фізична особа апріорі виключена з норм закону, ми на це звертаємо увагу, як це врегулювати і в данному випадку в мене була пропозиція, що враховуючи загально-національну проблему, це може бути мабуть рішення СНБО, це може бути Указ Президента, щоб зробити державний експеремент і дозволити наприклад використовувати то житло, я розписала цей механізм в листі, навіть зробили такий проект документу який можна обговорювати, якщо ми наприклад неможеом внести зміни до закону “хто може бути учасником конкурсу”. Тому що ВПО навряд чи підуть приймати участь в нашій конкурсній процедурі і будуть місяць-два приймати участь в оцінки цього майна і так далі. Чому я не це звертаю увагу, тому що це і так, ви щойно приводили приклади: люди без житла і стикнувшись з тими бюрократичними процедурами будуть мати ще більге навантаження. В нас має бути на меті максимальне спрощення процедури і максимально показати людям, що держава має за цінність людину і її життя, і спосіб проживання, і як убезпечити від цих процедур. Тому тут потрібно або виводити в якусь іншу грань, яка може забезпечити фізичній особі, яка наприклад якщо це жінка з дітьми, її чоловік може наприклад воювати, яка приїхала в Київ чи на Західну Україну з Херсоноської, Запоріжської, Луганської чи іншої області. Куди вона йде в першу чергу? Вона йде в агенство нерухомості, якщо вона не скористалася допомогою друзів, які їй дпомогли з житлом. Вона йде в агенство нерухомості, де вона пробує знайти собі житло. Чому я про це кажу, тому що в першу чергу ми повинні розуміти, якщо ми відкриємо ринок арештованих квартир, майна для таких осіб ми в першу чергу обвалимо ринок нерухомісті. Це повинно обговорюватися, це потрібно розуміти…»,- розповіла голова АРМА Олена Дума (детальніше і більше — дивіться відео).

Скріншот/ зразок витягу з реєстру АРМА по житловим приміщенням

Агентством було ініційовано відповідний проєкт закону. Уряд вже підтримав ініційовані АРМА зміни та вніс проєкт до Верховної Ради України (реєстр. № 1️1009).

Проєктом Закону передбачено застосування спрощеного порядку передачі активів в управління для підвищення ефективності їх управління на підставі рішення КМУ

за наявності хоча б однієї з таких обставин:

  • розміщення внутрішньо переміщених осіб з метою виконання державних соціальних програм держави;
  • у тому числі майном санаторно-курортного напряму для забезпечення потреб держави та реабілітації військовослужбовців. 

Дієвість АРМА має бути в результатах та справжньому піклуванні про людей. Головою Агентства було озвучено ризики впровадження використання арештованої нерухомості, оскільки при знятті арешту люди мають володіти інформацією завчасно, що в такому разі актив повертається власнику. А органи влади завчасно мають продумати механізм надання альтернативних помешкань.  

Та це не має стати перешкодою в досягненні основної цілі: піклування про українців, які є постраждалими та втратили власні домівки. 

Члени Комісії заслухали такаож Голову Фонду державного майна Віталія Коваля.

Голова ТСК Павло Фролов, підсумовуючи, зазначив: «Дійсно нам потрібно напрацювати такий механізм, який дозволить зробити реальну інвентаризацію або аудит в якому стані знаходяться об’єкти, які можуть бути використані для проживання внутрішньо переміщених осіб, щоб в стислі терміни визначити ці об’єкти, щоб знайти інвесторів, які зможуть привести ці об’єкти в належний стан. І до цієї роботи необхідно залучити всі зацікавлені сторони, адже близько 26 тисяч цих об’єктів розпорошені між 25-ма органами управління.»

Коментар редакції ZARAZ.INFO: Нагадаємо, що за різними данними в Україні від 4,83 до 5,1 млн внутрішньо переміщених осіб (не враховуючи 8 113 170 біженців за кордоном). За ставкою — 3% на рік забезпечені житлом тільки 1,5 тисячі, або 0,03% від загальної кількості переселенців у межах програми «Житлові приміщення для ВПО». А на об’єктах тимчасового житла організованих владою проживає всього 4,7 тис ВПО, що складає тільки близько 0,1% відсотка забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб. Тобто забезпечення житлом ВПО від держави складає менше 1 відсотка і це не враховуючи біженців, які виїхали за кордон. Якщо чиновниками будуть запроваджені механізми забезпечення житлом ВПО за рахунок «Реєстру арештованих активів» і активів переданих АРМА це надасть змогу надати в користування від 30 до 100 тисяч, а можливо і більше об’єктів житла, що забезпечить в середньому від 90 до 300 тисяч житлом переселенців, що буде складати від 2 до 6% від загальної потреби забезпечення житлом ВПО.

Матеріал підготовлений завдяки і спільно з ГО «ВПО України»

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *